O FIRMIE

NASZE KAMIENIE

HISTORIA



O FIRMIE


O FIRMIE

NASZE KAMIENIE

HISTORIA

Firma KAMIENIE Sp. z o.o. od 2007 roku kontynuuje tradycje wydobycia i przerobu kamienia w Pińczowie po Pińczowskich Zakładach Kamienia Budowlanego S.A.

W Pińczowie przy ulicy Nowowiejskiej 43 posiadamy kopalnię kamienia "PIŃCZAK" (koncesja do 2043 roku), zakład produkcji wyrobów z kamienia, dział sprzedaży i administrację.

Jesteśmy firmą prywatną, która koncentruje się głównie na przerobie polskich kamieni (wapień "PIŃCZAK", marmury świętokrzyskie - BOLECHOWICE i MORAWICA).

Pracujemy w oparciu o trzy traki wielopiłowe oraz automaty do obróbki kamienia, w tym: piłę tarczową Φ3000, piłę tarczową Φ800, zespoły szlifierko-polerek i cyrkularek, piły Φ600 i Φ350.

Zakład jest zlokalizowany w woj. świętokrzyskim, tuż przy drodze krajowej 766, ma dobre połączenia do trasy E7 (transport na południe, do Warszawy i na wybrzeże) oraz do E43 - przedłużenia autostrady A4 (zapewniającej połączenie wschód-zachód).




O FIRMIE

NASZE KAMIENIE

HISTORIA





NASZE KAMIENIE


O FIRMIE

NASZE KAMIENIE

HISTORIA

Naszym głównym kamieniem jest wapień "PIŃCZAK", który przez wieki był wykorzystywany na ziemiach polskich. Opisany jest w zakładce "PIŃCZAK".

Oferowane przez nas wyroby z marmurów BOLECHOWICE i MORAWICA (posadzki, parapety, stopnie, blaty) mają równie długą i ciekawą historię zastosowań. Są to kamienie rodzime, o bardzo dobrych własnościach, dzięki czemu były przez setki lat wykorzystywane w najbardziej reprezentacyjnych obiektach budowlanych (kościoły, zamki, pałace, urzędy). Posadzki z MORAWICY i BOLECHOWIC można spotkać w niemalże każdym kościele zbudowanym na terenie Polski przed II Wojną Światową. Zachowały się one do dnia dzisiejszego w znakomitym stanie, choć funkcjonują w obiektach, w których są intensywnie użytkowane i narażone na duży ruch pieszych. Mają ciepłe, naturalne barwy przez co nadają się do zastosowania do wnętrz budynków mieszkalnych.

Wapień "Pińczak"

Wapień "PIŃCZAK"


MARMURY

Perła Kristal

PERŁA KRISTAL


MORAWICA
(JASNA)
Morawica (Ciemna Jarząbek)

MORAWICA
(CIEMNA
JARZĄBEK)
Bolechowice (Jasne)

BOLECHOWICE
(JASNE)
Bolechowice (Ciemne)

BOLECHOWICE
(CIEMNE)
Zygmuntówka

ZYGMUNTÓWKA




O FIRMIE

NASZE KAMIENIE

HISTORIA





HISTORIA


O FIRMIE

NASZE KAMIENIE

HISTORIA

Opieramy się na tradycji i doświadczeniu Pińczowskich Zakładów Kamienia Budowlanego S.A., które w okresie powojennym istniały od 1953 roku i kontynuowały tradycje kamieniarskie regionu pińczowskiego sięgające czasów renesansu. Eksploatacja kamienia w Pińczowie dla celów budowlanych rozwinęła się w latach 1040 - 1250. Świadczą o tym budowle zabytkowe np. kościół w Wiślicy, kościół św. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, kościół w Kijach.

Na wiek XVI - XVII przypada wielki rozkwit kamieniołomów. Do Pińczowa przeprowadza się SANTI GUCCI gdzie zakłada główny ośrodek kamieniarstwa w Polsce.

W tym czasie wzniesione lub rozbudowane zostały takie zabytki jak: Sukiennice w Krakowie, zamek na Wawelu, kaplica Zygmuntowska w Krakowie, krakowskie kamienice, Zamek w Książu, kamienice w Zamościu, Zamek w Łobzowie, zamek w Niepołomicach, Zamek Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim.

Obok "PIŃCZAKA" od setek lat wydobywano i wykorzystywano do wykańczania obiektów marmury kieleckie "BOLECHOWICE" i "MORAWICA", z których posadzki, schody i parapety wytwarzano również w Pińczowie.

W okresie powojennym wapień "PIŃCZAK" i marmury świętokrzyskie z naszych zakładów były masowo wykorzystywane do odbudowy i rozbudowy Warszawy (osiedla mieszkaniowe na Saskiej Kępie, Pałac Kultury i Nauki, gmach Narodowego Banku Polskiego, Filharmonia Narodowa, Ministerstwo Rolnictwa, budynki na ul. Świętokrzyskiej, gmach Sejmu, Zamek Królewski).

Najnowsza historia naszych kamieni to rozwój nowych asortymentów. "PIŃCZAK" jest stosowny jako kamień elewacyjny (od lat 90-tych XXw.), jako kamień ogrodzeniowy, surowiec na rzeźby oraz jako kamień do produkcji obudów kominkowych (od 2001 roku). Obudowy z tego kamienia były w 2003 roku produktem sezonu jesień/zima w sieci Leroy Merlin.
W 2006 roku płytka z "PIŃCZAKA" w gr. 1 cm klejona na ocieplenie ze styropianu jako nowe, systemowe rozwiązanie była użyta przy budowie nowego osiedla apartamentowców w Wilanowie w Warszawie, przy ul. Królowej Marysieńki.
W 2014 roku "PIŃCZAK" został szeroko wykorzystany do budowy nowoczesnego centrum wypoczynkowego "Arłamów" (3900 m2 kamienia).
"Bolechowice" i "Morawica" również mają nowe zastosowania m. in. w obudowach kominkowych, jako płytki "antico", jako kamienie ogrodowe i elewacyjne. Kostka brukowa z "Bolechowic" i "Morawicy" jest nowym, eleganckim, naturalnym materiałem do utwardzania powierzchni chodników i podjazdów.